Správy > GPX Branovo

Takmer 1/4 hráčov bola z Komárna na 4. ročníku mládežníckeho šachového turnaja v Branove (43 hráčov, 9 kôl) , v malej, ale peknej deninke 5 km na sever od Dvorov nad Žitavou. Dedina, na čele so starostom sa postarala o pekné poháre a ceny, a hlavný organizátori turnaja z Dvorov nad Žitavou o hladký priebeh turnaja.

Turnaj napriek značnej konkurencie z okolia prebehol v réžii komárňanských šachistov. V absolútnom poradí medzi prvých piatich sa vklinil medzi komárňančanov iba Márk Rancsó z Pribety na 3. miesto. Celkovým víťazom sa stal Ernő Molnár, striebornú medailu si odniesol Péter Viczencz, 4. skončil Árpi Jóba a 5. miesto patrilo Bélovi Jakabovi. V súťaži GPX mládeže už "profíci" (nad 1400 ELO FIDE) neboli hodnotení, ale aj tu sa zrodili komárňanské úspechy. Do 14 rokov vyhral kategóriu Viktor Csaplár zaslúžene, veď občas poštípol aj koho-toho z absolútneho čela turnaja. Medzi chlapcami do 11 rokov svoje prvé zlato získal Szilárd Gyuricsek, keď tentokrát podal pomerne vyrovnaný výkon a zopárkrát aj príjemne prekvapil. V tejto kategŕii získal bronz Máté Dolník, ktorý aj dvakrát sa nečakane podkol počas turnaja. Medzi chlapcami do 8 rokov Miroslav Krupa y Nitry (Majster Slovenska do 8 rokov) nemal súpera, no 2. miesto Ákosa Gyuricseka dokazuje, aká potrebná je trpezlivosť zo strany dospelých (tak rodičov, ako aj trénera). To isté potvrdil aj veľmi sľubný Levente Kubovics so svojim 3. miestom - štartoval iba na svojom 3. turnaji.

Treba spomenúť aj hráčov ChessKomu, ktorý vychováva mládež pre Komárňanský šachový club, veď ich výkony vzhľadom k sebe boli tiež pozoruhodné. V celkovom poradí dvanásty Ádám Gyurenka utrpel všetky 3 svoje prehry od klubových spoluhráčov - snáď by pomohlo trochu viac prípravy na súperov. Na 17. mieste skončil Dárius Haris, ktorý ku koncu turnaja už bol zjavne unavený - bolí hlavne prehra v 6. kole z vyhratej pozície v časovke. Od januára chodí na šach Gergely Kubovics, ktorého výhry v posledných 3 kolách vyniesli za svojho brata - ešte treba si trochu viac veriť a nie iba už v situácii, keď "je už všetko stratené". Ďaleko zaostal výsledkom za svojimi schopnosťami tentokrát Bence Vörös (39. miesto) - potrebuje ešte zopár turnajov, aby dokázal podať výkon zodpovedajúci jeho vedomosťiam. Od januára hrá šach aj Tivadar Hegedűs, ktorý pravdepodobne odišiel domov sklamaný, aj keď získané 2 body na prvom svojom turnaji v jeho prípade sú sľubné.